A fogszuvasodás az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma gyerekkorban, felnőtt korban. A megfelelő szájápolási szokások kialakítását sosem lehet túl korán elkezdeni. Természetesen az „első lépéseket” a szülőknek kell megtenniük. Nagyon fontos, hogy jó példával álljunk a gyermekek elé. Reggel és este is nagyon fontos alaposan megtisztítani a fogainkat, azonban az esti fogmosás semmiképpen sem maradhat el. Az egész nap során a szánkban maradó lepedék eltávolítása kiemelten fontos. Éjszaka a nyáltermelés csökken, a nyálmosó, pH szint helyreállító funkciója csökken, ami teret ad a baktériumok szaporodásának és a fogkő képződésének. A fogkő pedig hosszútávon fogágy betegséghez vezethet, ami a fogszuvasodásnál is alattomosabb probléma, mivel fájdalommentesen épül le a csont a fogak körül.
A reggelit követő azonnali fogmosáskor az így felpuhult (savak miatt) zománcot roncsoljuk, tehát valójában többet ártunk vele, mint amennyit használunk, legalább 30 percet, de még jobb, ha egy órát várunk az evés és a fogmosás között. Ez idő alatt a pH szint a szánkban normalizálódik és a fogak újra elég erősek, így a mosás nem árt nekik. Ha azonban még reggeli előtt megmossuk a fogunkat, akkor a reggeliből származó cukrok nem tudnak kombinálódni a baktériumokkal és így megóvjuk a fogainkat
Ahogy minden ember más és más, úgy a fogazatunk sem egyforma. Ennek következtében a helyes fogmosási technika is eltérő minden egyes ember esetében. A mellet, hogy javasoljuk, mindenki kérje ki fogorvosa tanácsát a helyes technikáról, vannak általánosan elfogadott alapok, amiket érdemes elsajátítanunk. A fogkefét félig az ínyünkre helyezzük, félig pedig a fogakra, a sörték az íny felé néznek és a fogkefe a fogfelszínnel negyvenöt fokos szöget zár be. Enyhe nyomással körkörösen mossuk 2-3 fogunkat, 15-20 kört leírva. Miután végeztünk, a korona felé söprő mozgással eltávolíthatjuk a fellazított lepedéket. Ezután térjünk át a következő fogakra és ismételjük meg a mozdulatsort. Ezzel a fogak oldalsó (külső- belső) felületét ápoltuk, a fog rágófelszíni részét pedig a megszokott módon (előre- hátra mozgatva) tisztítsuk.
Minden esetben ajánlott a fogmosást fogköz tisztítással kiegészíteni, amit végezhetünk fogselyem, vagy fogköz tisztító kefével. Széles termékskála áll rendelkezésünkre, hogy minden területen, egyaránt jól tudják tisztítani a fogközöket…..