Számtalan eszköz áll rendelkezésünkre hogy a számunkra megfelelővel tisztíthassuk fogközeinket. Nem győzünk elég hangsúlyt fektetni ennek a fontosságára, hiszen csak a fogmosással nem végzünk teljes körű tisztítást. Az alábbiakban pár fogköztisztító eszköz, módszer kerül leírásra.
Fogselyem:
A fogselyem egy vékony műanyag szál, melyet az ételmaradékok és a lepedék fogak felszínéről való eltávolítására használnak. Számos típusa létezik, de nincs olyan, amelyik mindenki számára egyformán megfelelne. Sőt, tulajdonképpen bárki nyugodtan használhat akár többféle fogselymet. Ha nem biztos abban, hogy saját részre vagy családtagja számára melyik fogselyem típus a legmegfelelőbb, kérdezze bátran fogorvosát! Az alábbi néhány támpont azonban mindenképp hasznos lehet a kiinduláshoz:
a) Széles fogközökkel rendelkezik? Próbálja ki a fogszalagot vagy a Super Floss(hidak tisztítására is)
b) Szűk rések töltik ki fogait? A viaszos fogselyem könnyedén csúszik a keskeny fogközökbe.
c) Minél kevesebbet szeretne a fogselyemmel bajlódni? Használjon egyszer használatos fogselymezőt vagy előre kiméretezett fogselyem-csíkokat!
d) Fogszabályzóval vagy híddal rendelkezik? A szivacsos fogselyem jó választás, de tulajdonképp fogszabályozó viselete mellett is bármelyik fogselymet használhatja, különösen, ha rendelkezik fogselyem-befűzővel.
Használata: - Hagyományosan, a fogselymet az ujjak köré csavarjuk.
- Rövid, vízszintes mozgatással vezesd át a fogselymet a kontaktpontokon (ezek azok a pontok, ahol két fog érintkezik egymással).
- Úgy helyezd a hüvelykujjadat és a mutatóujjadat, hogy a fogselyem a lehető legnagyobb felületen feküdjön fel a fog oldalára, és így a lehető legnagyobb felszínt tudd tisztítani.
- Óvatosan vezesd végig a fogselymet a fogfelszínen, a kontaktponttól az ínyszélig (sulcus), két-három alkalommal.
- Fordítsd át a fogselymet a szomszédos, másik fogra és ott is ismételd meg a tisztító mozdulatokat.
- És ahogy az elején, most apró, vízszintes mozdulatokkal csúsztasd át a fogselymet a kontaktponton kifelé, és térj át a következő fogközre.
Fogköztisztító kefék:
A fogköztisztító kefék használata rendkívül egyszerű. Megéri minden nap időt szánni a fogak közötti területek alapos tisztítására. A legjobb ezt minden este megtenni, fogmosás előtt. Ezzel megelőzhető a fogszuvasodás, ínygyulladás és fogágy gyulladás.
Használata: Némi nyomásra szükség van a fogköztisztító kefe bevezetéséhez, de nem túl nagyra. Ha a kefét nem elég óvatosan használjuk, akkor megsérülhet az íny.
- Helyezd a fogköztiszító kefét a fogköz bemeneti pontjához, a kefe csúcsát kicsit ferdén a fog középpontja felé irányítva, és finoman told be a megfelelő szögben, nagyjából a fog közepéig.
- Anélkül, hogy további nyomnád a kefét, billentsd a tartónyelet merőlegesen a fogra
- Finoman told át a kefét a résen, majd húzd ki. Ennyi és a feladat elvégezve!
Minden száj, minden fog és minden fogköz különbözik. Fontos a megfelelő kefe kiválasztása az ábra mutatja a fogselymet egy fogköztisztító kefét, ami kicsi így nem tisztít megfelelően és az utolsó ábrán látjuk a megfelelő kefe méretet. Első próbálkozásra érdemes egy sorozatot megvásárolni és kipróbálni, hogy a különböző fogközökbe melyik kefe a megfelelő.